ÜRETİM AŞAMASI

Kıspet Ustası

    Geleneği yüzyıllara dayanan ama günümüzde kıspet ustası oldukça azalan kıspet üretimi noktasında kaliteden hiçbir şekilde ödün vermeden geleneğimizi yaşatmaya devam ediyoruz. Asırlar önce üretilen kıspetin aynısını üretmeye ve gelecek nesillere bu mesleği aktarmaya çalışıyoruz.

Kıspet

    Kıspet aslında bir deri pantolondur ancak pehlivanlar tarafından ata sporumuz olan güreş esnasında giyilir ve vücudun bel ile diz kısımlarını kapsar.

Kıspet Ölçüleri

    Yağlı Güreşlerin öne çıkan en önemli figürlerinden biri olan kıspetin ölçüleri kişiden kişiye değişir. Güreşe yeni başlayanlar için alınacak ölçülerle daha ileri yaşlardaki pehlivanlar için alınacak ölçüler farklılık gösterir. Burada en önemli nokta pehlivanın kilosu ve boyudur.

Kıspet Bölümleri

    Kıspet deyim yerindeyse adeta bir pehlivan formasıdır ve tıpkı diğer tekstil ürünleri gibi birtakım bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümleri kasnak, hazne, arka, oyluk, şiraze, paça ve ayna olarak sıralayabiliriz.

Kıspet Dikimi

    Kıspet üretimi farklı noktalarda yapılmakla birlikte Samsun şehri bu noktada biraz öne çıkar. Kıspet yapımında manda, dana ve malak gibi sığır derisi tercih edilir. Kıspet yapımında tercih edilecek hayvanın genç olması çok önemlidir. Kıspetin kasnak tarafının sert, bacak tarafının yumuşak olmasına özen gösterilir.

Kıspet İçi

    Kıspetlerin iç kısmıları da dış kısımları gibi deridir. Ayrıca vücut ile kıspet arasındaki kısımda düğüm bırakılmayarak pehlivanların daha zor kavranması amaçlanmaktadır.

Kıspet'in Paketlenmesi

    Pehlivanın yarısı olarak bilinen kıspetin her bir kısmı birçok detay barındırmaktadır. Hazırlanması gibi paketlenmesi de ayrı bir hassasiyet ister. Kıspet yapımında deri malzemesi kullanıldığından siparişin pehlivanlara ulaşacağı ana kadar herhangi bir bozulma ve deformasyon olmamasına özen gösterilir.

Kıspet’in Yolculuğu

    Türklerin M.Ö. 4 asırdan beri güreş yaptığı tahmin edilmektedir. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ise neredeyse 7 asırdır yapılmaktadır. Güreşçiler ya da pehlivanlar deyince akla ilk gelenlerden biri olan kıspetin hikâyesi tarihin derinliklerine dayansa da günümüzde kıspet ustası sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdır ve bu kültürel meslek çırak yetiştirememektedir. Pehlivan Kıspet olarak bu tarihi görevi yerine getirmek ve kültürümüzü yaşatmak için tüm gayretimizi ortaya koymaktayız.